Rozhovor

28. 6. 2025 - David Schlegel, foto: Václav Nováček

Předseda ČMSHb Ondřej Průša o juniorském MS i přípravách na Ostravu: Čeká nás to nejlepší, co se kdy v hokejbalu odehraje

Zatímco juniorské mistrovství světa v hokejbalu bude v neděli v královéhradecké ČPP Aréně vrcholit, v zákulisí už probíhají přípravy na světový šampionát dospělých, který se uskuteční za rok v Ostravě. „Nejen mezi námi, ale i celou globální hokejbalovou komunitou, je Ostrava vnímána jako to nej, co se kdy v hokejbalu odehraje,“ říká předseda Českomoravského svazu hokejbalu Ondřej Průša. Jak to vypadá s financováním velkých turnajů a co už juniorské MS ukázalo?

Mistrovství světa juniorů v Hradci Králové je váš první šampionát ve funkci předsedy Českomoravského svazu hokejbalu. Prožíváte ho oproti jiným šampionátům odlišně?
Samozřejmě. Člověk najednou cítí větší zodpovědnost za to, co se na šampionátu děje. Jak po sportovní stránce, tak z hlediska kontaktu s lidmi, kteří jsou pro nás strašně důležití tím, že náš sport podporují. Určitě je to tedy jiné. Už několik šampionátů jsem absolvoval v roli, kdy jsem měl nějaký konkrétní úkol, kterým jsem se zabýval. Teď se musím zabývat víceméně vším možným. Na druhou stranu máme skvělý organizační tým, který funguje naprosto precizně. Kontrola toho, jestli všechno běží v pořádku, odpadá, protože lidi to zvládají skvěle.

Česko v posledních letech do velké míry nastavuje laťku při organizování podobných akcí. Cítíte odpovědnost českého svazu i ve vztahu k jiným národním svazům?
Myslím si, že Českomoravský svaz hokejbalu je ten, který nastavuje kvalitu organizace šampionátů. Laťka je opravdu velmi vysoko. Samozřejmě je to dobře, protože celý tento sport se musí prezentovat co nejlépe. Potřebuje mít publicitu, která je strašně důležitá. Kolegům z ISBHF jsem říkal, že je důležité, aby všechny národní svazy dobře uměly šampionáty komunikovat i ve svých zemích, prostě aby byl hokejbal vidět. Každý šampionát by se měl prolínat celou hokejbalovou komunitou. Když se ještě vrátím k tomu, co jsem říkal, tak každý svaz je zodpovědný za propagaci hokejbalu. Každým šampionátem, který se koná, má možnost hokejbal propagovat. Jedině takhle dostaneme hokejbal do povědomí širší veřejnosti.

Co vám šampionát ukazuje po stránce srovnání kvality českých výběrů s mezinárodní konkurencí?
Z pohledu českých týmů vidím to srovnání jako skvělé. Naše týmy jsou zpravidla velice dobře připravené. Nejvyšší roli hrajeme v ISBHF a také po sportovní stránce. Myslím, že tým do 23 let je hlavním adeptem na nejvyšší příčku. U šestnáctky bych to příliš neřešil, protože za nezbytně důležité to nepovažuju. V šestnáctce je důležitá konfrontace českých kluků s kluky ze Slovenska, Kanady a USA. Je to hlavně o tom, aby se potkali, poznali a zároveň zjistili, o čem mezinárodní hokejbal je. Pokud se i jim povede medaile, a věřím, že na ni mají, je to jedině dobře. Nicméně v této kategorii to pro mě není úplně důležité.

Světový šampionát se stává i místem, kde se setkává hokejbalová komunita z celé země. Je šampionát také v tomto směru úspěšný? Zavítají na něj fanoušci z celého Česka?
Zatím jsem měl možnost tady potkávat především lidi z regionu, což ale bylo dáno pracovním týdnem. Týmy jsou však složené z kluků z celé republiky, takže se tady objevují rodiče i jejich spoluhráči. Zaznamenal jsem ale také spoustu fanoušků, lidí a hokejbalistů, kteří jsou z jiných regionů. Takže vlastně ano. Když je šampionát v České republice, celou komunitu spojuje. Moc bych si přál, aby byl tento šampionát pro celou komunitu úspěšný. Myslím, že za práci, kterou v hokejbalu dennodenně odvádíme, si to zasloužíme.

Každá podobná akce s sebou přináší potenciální riziko finanční ztráty. Máte předběžné odhady, jak šampionát v tomto směru dopadne? Nezatíží svazovou pokladnu nějak zásadně?
To je těžká otázka. Financování českého sportu na amatérské úrovni je v podstatě postavené buď na státních penězích, nebo na penězích z municipalit. Při financování tohoto šampionátu se povedlo získat peníze z města, z kraje, ale bohužel nám nevyšly peníze z NSA. Byť NSA deklarovala, že druhé kolo pro významné sportovní akce bude, zatím neznáme termín a nevíme, jestli se budeme moct přihlásit. Navíc to budeme řešit až s hotovými výdaji po skončení šampionátu, což nikdy není úplně ideální. Nějaký předběžný odhad však máme. Pokud se nepodaří vyřešit dotace z NSA, je vysoce pravděpodobné, že šampionát bude s mínusem.

Máte to pořešeno s ohledem na nadcházející MS dospělých v Ostravě?
Chtěli bychom, aby financování tohoto šampionátu nebylo tak závislé na státních penězích. O státní peníze lze žádat jen v daném roce, takže se nemůžeme spolehnout, že skutečně přijdou. Pro nás je klíčové řešit šampionát v Ostravě takovým způsobem, aby jeho financování bylo z velké části zajištěno jinak. Právě proto přišel na svaz Michal Krček, který je v této oblasti velice zkušený. Celkově je to ale hrozně složité.

Jaké další cíle k MS v Ostravě máte? Myslíte si, že překonáte návštěvnický rekord z Pardubic z roku 2017?
Cílů máme několik. Už v této chvíli probíhají intenzivní přípravy. Nejen mezi námi, ale i celou globální hokejbalovou komunitou, je Ostrava vnímána jako to nejlepší, co se kdy v hokejbalu odehraje. Je to obrovský závazek, ze kterého vyplývají i cíle. Šampionát by měl být opravdu ten nej. Přání, která máme, jsou taková, aby MS co nejvíc spojilo naši komunitu a abychom si ukázali, že jsme právě jedna velká komunita, která věci dělá společně. Chceme, aby šampionát ukázal sport i směrem ven, a aby ho ukázal třeba i malým dětem a jejich rodičům, že opravdu má smysl se do hokejbalu přihlásit. Dále bychom rádi ukázali světu, že už umíme být i velkým sportem.

Může právě juniorský šampionát v Hradci Králové pomoct probudit u nás větší zájem o hokejbal?
Už předtím jsem říkal, že pokud jsou tyto události vidět, zvyšují povědomí o tomto sportu. Právě to je důležité. Důležitá je samozřejmě i message směrem do komunity, aby věděla, že každý hráč, trenér nebo funkcionář má možnost mít nějaký cíl, který si může splnit, pokud se mu bude věnovat správně.

Co byste chtěl vzkázat těm, kteří ještě přemýšlejí, zda vyrazí do Hradce Králové na finálové boje?
Řekl bych jen to, ať neváhají a vyrazí! Každý, kdo národní týmy přijde podpořit, je důležitý nejen pro ně, ale i pro celou komunitu. Samozřejmě člověk má ze šampionátu i zážitek. Hokejbal je sport, který se má dělat pro radost. Nemyslím to pouze tak, že si uděláme radost vítězstvím, ale také tím, že se mezi sebou potkáme a vyměníme si zkušenosti. Třeba si i někteří fanoušci spolu zajdou na pivo. Přesně to vytváří celek, který je hrozně moc důležitý.

Prezident ISBHF Elio Pascuzzo (vlevo) a předseda ČMSHb Ondřej Průša (vpravo) při podpisu smlouvy o organizaci Mistrovství světa mužů a žen 2026 v Ostravě. Zdroj fotky: Václav Nováček


Partneři